
Video
Jan Luiten van Zanden: datasets als tijdmachine
Waar komt economische ongelijkheid vandaan?
Met veel deskundigheid gaat hij de grote vragen van de economische geschiedenis te lijf. Jan Luiten van Zanden wil weten waarom het ene land arm is en het andere land rijk. Daarvoor gaat hij terug naar de bron. Aan de Universiteit Utrecht en het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis reist hij door de tijd op zoek naar de oorsprong van mondiale ongelijkheid.
Deze video werd gemaakt in het kader van de KNAW Prijs Akademiehoogleraren. De KNAW kent de prijs dit jaar voor het eerst toe aan geneticus Jan Hoeijmakers (Erasmus MC) en economisch historicus Jan Luiten van Zanden (Universiteit Utrecht). De prijzen, een bedrag van een miljoen euro voor wetenschappelijk werk, zijn bedoeld als lifetime achievement award.
Onderzoeker
Jan Luiten van Zanden
Jan Luiten van Zanden (1955) heeft een enorme invloed gehad op de ontwikkeling van zijn vakgebied, de economische geschiedenis. Hij is één van de grondleggers geweest van het onderzoek met grote historische datasets en heeft als pionier en inspirator het vakgebied van de economische geschiedenis een solide basis gegeven. Jan Luiten van Zanden is faculteitshoogleraar geschiedenis van de wereldeconomie aan de Universiteit Utrecht.
Instituut
Credits
Geproduceerd door Fast Facts
Mogelijk gemaakt door KNAW
Met dank aan KNAW, Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, Universiteit Utrecht, Lenny Achthoven
Gemaakt door: Moira van Dijk 2011
In samenwerking met
Camera & montage: Frithmedia
Muziek: Daan van West
Grafisch ontwerp: SproetS